Sourthern Great Barrier Reef

The Bundaberg North Burnett Region is the launch pad to the Southern Great Barrier Reef. Mon Repos Beach is home to the largest loggerhead turtle rookery in the South Pacific, where between November and March visitors can get up close and personal with these ancient mariners of the sea.

Show Events: JANUARY – DECEMBER

2017

January    February    March    April    May    June

July    August    September    October    November    December

January Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
1-Apr 30 Baby turtles start to hatch – Southern Great Barrier Reef
Gladstone Region
1-Apr 30 Baby turtles start to hatch – Southern Great Barrier Reef
28 Thangool Races
Capricorn Region
1-16 Summer Solstice Light Spectacle – The Caves
1-Apr 30 Baby turtles start to hatch – Southern Great Barrier Reef
12 Rockhampton Races
19 Rockhampton Races

February Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
4 Bundaberg Races
11 Bundaberg Chinese New Year Celebrations
18 Eidsvold Cup Races
Gladstone Region
11 Gladstone Races
17-19 Agnes Blues Roots and Rock Festival – 1770
25-26 Reef to Beach Longboard Classic – Agnes Water
Capricorn Region
2 Rockhampton Races
4 Emerald Races
10 Rockhampton Races
16 Rockhampton Races
18 Bluff Races

March Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
4-11 Bundaberg Arts Festival
18 Bundaberg Races
18-19 Mundubbera Golden Stirrup Campdraft
25-26 Eidsvold Golden Bell Campdraft
Gladstone Region
4 Gladstone Races
18-19 Mymia Campdraft – Kokotungo
Capricorn Region
1-May 31 Crocodile Hatching – Coowonga
2 Rockhampton Races
4 Rockhampton MS Swimathon
9 Rockhampton Races
11 Springsure Races
18 Rockhampton Races
24-26 Capella Campdraft
25 Emerald Races
31 Rockhampton Races

April Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
1 Monto Races
7-9 Monto Silver Buckle Campdraft
15 Gayndah Show
17 Easter at Woodgate
22 Mount Perry Show
22-23 Bundaberg Antiques and Collectables Fair
29-30 Monto Show & Rodeo
29-May 1 Gayndah Orange Festival
Gladstone Region
1-2 Moura Muddy Water Family Fishing Classic
18 Thangool Races
12-16 Harbour Festival – Gladstone
14-16 Brisbane to Gladstone Yacht Race
15 Gladstone Races
21-23 Dawes Hall RCI Campdraft – Thangool
22 Miriam Vale Rodeo
28-30 Boyne Tannum HookUp Fishing Comp – Boyne Island
28-30 Elders Country Music Campout – Ubobo
Capricorn Region
1 Rockhampton Races
8-9 Rolleston Campdraft & Rodeo
9 Festival of the Wind – Emu Park
11 Rockhampton Races
14 Destiny Downs Rodeo – via Emerald
15 Emerald Races
15 Central Highlands Sunflower Festival & Rodeo – Emerald
15-17 Springsure Campdraft
20 Rockhampton Races
22 Duaringa Rodeo
22 Marlborough Show
22 Yeppoon Cup Races
27-May 1 Golden Mount Festival – Mount Morgan
28 Rockhampton Races
29 Emerald Races
29 The Caves Show
29-May 1 Blackwater May Day Celebrations & Rodeo
30 Mount Morgan Rodeo

May Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
5-6 Bundaberg Agro-Trend Field Days & Rodeo
6 Bundaberg Races
7 Eidsvold Show
12-13 Mundubbera Show, Campdraft & Rodeo
12-14 Bundaberg Orchid Society Autumn Show
20-21 Biggenden Show
22-28 Bundy Aussie Country Muster – Bundaberg
27 Isis District Show – Childers
31-Jun 2 Bundaberg Show & Rodeo
Gladstone Region
1-2 Taroom Show
13 Baralaba Show & Campdraft
15-16 Theodore Show
17-21 Captain Cook 1770 Festival & Art Show
19-20 Callide Valley Show & Rodeo – Biloela
20 Gladstone Races
20-21 Taroom Golden Horseshoe Campdraft
27-28 Calliope Polocrosse Carnival & Night Chukka
Capricorn Region
1-31 Whooly Cow Month – Rockhampton
5-7 Ridgelands Campdraft
6 Rockhampton Races
12-14 Retreat Creek Campdraft – Sapphire
13 Rockhampton Races
13-14 Dingo Campdraft & Challenge
20 Rockhampton PBR Rodeo
20-21 Alton Downs Polocrosse Carnival
23 Rockhampton Races
26-27 Capella Show
26-28 Bauhinia Campdraft
26-28 Opera in the Caves – The Caves
27 Comet Benefit Rodeo
27 Emerald Cup Races
30 Rockhampton Races

June Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
2 Bundaberg Rodeo
3-4 Gin Gin Show
3-4 Monto Show Society Annual Cattle Drive
4 Bundaberg Ring Road Run
10 Gayndah Cup Races
17 Monto Races
23-25 Bundaberg VMR Family Fishing Classic
30-Jul 2 North Burnett Heartland Festival – Gayndah
Gladstone Region
3 Thangool Races
4 Ecofest – Gladstone
9-11 Calliope Gold Goblet Campdraft
10-11 Taroom Fishing Competition
24-25 Mount Larcom Show
Capricorn Region
2-3 Springsure Show
2-4 Marlborough Campdraft
3 Ridgelands Show
6-7 Emerald Show
9-10 Rockhampton Races
9-24 Rockhampton Winter Racing Carnival
10-11 Emerald Polocrosse Carnival
10-11 Yeppoon Show
14-16 Rockhampton Show
17 Rockhampton Races
17-19 Wrapt in Rocky
20-21 Capricornia Zone Benefit Polocrosse – Alton Downs
22 Rockhampton Races
24 Rockhampton Cup Races
24-25 Comet Local Draft
30-Jul 2 Springsure Pony Club Campdraft

July Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
7-9 Heartland Food Festival – North Burnett area
7-16 Winterfeast Food Festival – Bundaberg
15 Bundaberg Cup Races
15-16 Gayndah Silver Whip Campdraft
29-30 Childers Festival
Gladstone Region
7-9 Moura Bronze Boots Campdraft
8-9 Taroom Polocrosse Carnival
22 Taroom Rodeo
22 Thangool Races
Capricorn Region
1 Emerald Races
1-2 Qld Zone Polocrosse Championships – Bauhinia
6 Rockhampton Races
6-8 Emerald Ag-Grow Field Days
7-8 Emerald Rodeo
13 Rockhampton Races
14-16 Rockhampton River Festival
15-16 Callide Dawson ASH Campdraft – Rolleston
20 RRockhampton Races
20-23 Paradise Lagoons Campdraft – via Rockhampton
22-23 Capella Polocrosse Carnival
29-30 CQ ASHS Branch Stockmans Challenge – Dingo

August Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
5-6 Eidsvold Polocrosse Carnival
7 Cane to Coral Fun Run – Bundaberg
12-13 St Lawrence/Nebo Polocrosse Carnival – Monto
18-20 Moore Park Beach Festival of Arts
26 Oceanfest Seafood Festival – Bundaberg
26-27 Mingo Crossing Catch A Catty Fishing Comp – via Mt Perry
Gladstone Region
9 Gladstone Show
12 Gladstone Cup Races
19 Wowan Show
20 Botanic to Bridge Fun Run – Gladstone
25-27 Moura Coal & Country Festival
25-Sep 3 Multicultural Festival – Gladstone
Capricorn Region
3 Rockhampton Races
4-8 Brisbane to Keppel Tropical Yacht Race – Keppel Bay
5 Rocky Swap – Rockhampton
5-6 Yeppoon Triathlon Festival
10 Rockhampton Races
10-13 Gemfest: Festival of Gems – Anakie
11-13 Village Festival – Yeppoon
12 Mount Morgan Show
19 Yeppoon Races
24 Rockhampton Races
26 Capella Rodeo
26 Dingo Cup Races
26 Central Highlands Multicultural Festival – Emerald
31 Rockhampton Races

September Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
1-2 Childers Spring Orchid Show
2 Bundaberg Races
2 Mount Perry Fun Day & Dump Truck Pull
16 Apple Tree Creek Rodeo
16-17 Gin Gin Campdraft
23 Amber Ranch Rodeo – Bundaberg
23-24 Monto Dairy Festival
Gladstone Region
8-10 Theodore Spindles & Spurs Campdraft
9 Thangool Cup Races
9-10 Great Baralaba Saratoga Classic
16 Biloela Auto Fest
16-17 Jambin Champagne Campdraft
23 Taroom Cup Races
29-30 Calliope Rodeo
29-Oct 1 Camboon Campdraft
Capricorn Region
2 Emerald Races
2 Yeppoon Rodeo
2-3 Central Qld Recreation & Travel Expo – Emerald
6-7 Emerald Show
7 Rockhampton Races
8-10 Yeppoon Coast Guard Tight Lines Fishing – Keppel Bay
9 Capella Pioneer Village Heritage Day
15-17 Comet Windmill Draft
15-17 Capricorn Food and Wine Festival – Rockhampton
16 Springsure Cup Races
16 The Caves Rodeo
21 Rockhampton Races
23 Bauhinia Local Campdraft
23-24 Comet River Show
29 Rockhampton Races
30-Oct 1 Dingo Campdraft & Bushmans Challenge

October Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
6-15 Crush Festival of the Arts – Bundaberg
7 Bundaberg Doll & Bear Fair
14 Spirit of Bundaberg Festival
14 Gayndah Races
14 Mount Perry Rodeo
14-15 WIN TV Monduran Family Fishing Classic – Gin Gin
28 Burnett Heads Lighthouse Festival
Gladstone Region
6-8 Taroom Golden Horseshoe Campdraft
6-Nov 10 Brigalow Arts Festival – Biloela
7 Theodore Rodeo
7 Theodore Rodeo
21 Thangool Races
27-28 Capricorn Film Festival – Gladstone
28 Gladstone Races
28-29 Callide Dam Family Fishing Classic – Biloela
Capricorn Region
1 Capricorn Coast Running Festival – Yeppoon
7-8 Duaringa Campdraft
12 Rockhampton Races
13-15 Yeppoon Lions Tropical Pinefest
14 Emerald Races
21 Rockhampton Races
26 Rockhampton Races

November Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
4-5 Bundaberg Gem Fair
7 Bundaberg Races
7 Start of turtle nesting season – Southern Great Barrier Reef
18 Mount Perry Cup Races
TBC Touch Football Bundaberg Cup
Gladstone Region
4-8 Great Barrier Reef Swim – Heron Island
7 Gladstone Races
7 Start of turtle nesting season – Southern Great Barrier Reef
25 Gladstone Races
Capricorn Region
3-5 Opera in the Caves – The Caves
4 Yeppoon Races
7 Rockhampton Races
7 Start of turtle nesting season – Southern Great Barrier Reef
10 Rockhampton Races
23 Rockhampton Races
28 Rockhampton Races

December Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
7 Bundaberg Pageant of Lights
9 Bundaberg Races
Gladstone Region
2 Thangool Races
16 Gladstone Races
26 Calliope Cup Races
30 Taroom Races
Capricorn Region
9 Rockhampton Races
19 Rockhampton Races
30 Rockhampton Races
31 Emerald Races