Southern Great Barrier Reef

Show Events: JANUARY – DECEMBER

2019

January    February    March    April    May    June

 

July    August    September    October    November    December

2019

January    February    March    April    May    June

 

July    August    September    October    November    December

January Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
Gladstone Region
26 Calliope Rodeo
26 Thangool Races
Capricorn Region
10 Rockhampton Races
13 Springsure Campdraft
25 Rockhampton Races
31 Rockhampton Races

February Events

Bundaberg North Burnett Region
2 Bundaberg Races
Gladstone Region
9 Gladstone Races
23 Thangool Races
Capricorn Region
7 Rockhampton Races
14 Rockhampton Races
16 Emerald Races
28 Rockhampton Races
Event Date Event Name

March Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
16 Bundaberg Races
16-17 Mundubbera Golden Stirrup Campdraft
30 Monto Races
30-31 Eidsvold Golden Bell Campdraft
Gladstone Region
2 Gladstone Races
16 Jambin Rodeo
16-17 Taroom Golden Horseshoe Campdraft
22-24 Dawes Hall RCI Campdraft – Thangool
Capricorn Region
7 Rockhampton Races
9 Emerald Races
16 Rockhampton Races
21-24 Capella Campdraft
23 Springsure Races
28 Rockhampton Races
30 Emerald Races

April Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
6-7 Mundubbera Golden Stirrup Campdraft
13 Gayndah Show & Rodeo
19-21 Bundy Easter Roundup Country Music Festival
20 Camp Oven Comedy – Monogorilby
20 Mount Perry Show
27-28 Monto Show & Rodeo
Gladstone Region
6 Thangool Races
12-14 Boyne Valley Country Music Campout – Ubobo
20 Gladstone Races
Capricorn Region
12-13 Rockhampton Races
13 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
19 Destiny Downs Rodeo – via Emerald
19-21 Ridgelands Campdraft
20 Emerald Races
20 Central Highlands Sunflower Festival & Rodeo – Emerald
20 Marlborough Show
26 Rockhampton Races
27 The Caves Show
27 Yeppoon Cup Races

May Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
4 Bundaberg Races
5 Eidsvold Show
10-11 Bundaberg Agro-Trend Field Days & Rodeo
10-11 Mundubbera Show, Campdraft & Rodeo
18-19 Biggenden Show
18-19 Monto Polocrosse Carnival
21-26 Coad’s Country Muster – Bundaberg
25 Isis District Show – Childers
29-31 Bundaberg Show & Rodeo
Gladstone Region
6-7 Taroom Show
11 Baralaba Show & Campdraft
11 Miriam Vale Rodeo
13-14 Theodore Show
17-18 Callide Valley Show & Rodeo – Biloela
25 Thangool Races
25-26 Calliope Polocrosse Night Chukkas
Capricorn Region
2-5 Paradise Lagoons Campdraft – via Rockhampton
4 Rockhampton Races
4-6 Blackwater May Day Celebrations & Rodeo
5 Yamala Rodeo
6 Mount Morgan Rodeo
11 Rockhampton Races
11-12 Alton Downs Polocrosse Carnival
11-12 Duaringa Campdraft
12 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
13-19 Bouldy Bush Ballad Bash – Bouldercombe
18 Emerald Cup Races
18 Great Western Hotel PBR Rodeo – Rockhampton
18-19 Dingo Campdraft
19 Comet River Show
21 Rockhampton Races
24-25 Capella Show
28 Rockhampton Races
31-Jun 1 Springsure Show

June Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
1-2 Gayndah Silver Whip Campdraft
1-2 Gin Gin Show
8 Gayndah Cup Races
14-16 Monto Silver Buckle Campdraft & Challenge
15-16 St Lawrence/Nebo Polocrosse Carnival – Monto
Gladstone Region
1 Gladstone Races
22-23 Mount Larcom Show
Capricorn Region
1 Ridgelands Show
4-5 Emerald Show
7 Rockhampton Races
8 Bluff Cup Races
8-9 Emerald Polocrosse Carnival
8-9 Yeppoon Show
12-14 Rockhampton Show
15 Rockhampton Races
15 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
21 Rockhampton Races
21-22 APRA Junior National Finals Rodeo – Emerald
22 Emerald Ag Grow Rodeo
23 Rockhampton Races
29-30 Capella Polocrosse Carnival

July Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
20-21 Eidsvold Polocrosse QPA Women’s Comp
27 Bundaberg Cup Races
Gladstone Region
13-14 Taroom Polocrosse Carnival
20 Taroom Rodeo
20 Thangool Races
Capricorn Region
5-6 Rockhampton Cup Races
5-7 Springsure Pony Club Campdraft
13 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
12-14 Mostly Hills Campdraft – Springsure
14 Emerald Races
19-21 Callide Dawson ASHS Show/Challenges/Draft – Rolleston
23 Rockhampton Races
23 Yeppoon Races
27-28 Bauhinia QPA Polocrosse Junior & Intermediates
27-28 CQ ASHS Working Horse Challenge – Ridgelands

August Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
17 Biggenden Charity Rodeo
27-Sep 1 Coad’s Traditional Aussie Muster – Bundaberg
31 Bundaberg Races
Gladstone Region
7 Gladstone Show
10 Gladstone Cup Races
16-18 Moura Bronze Boots Campdraft
17 Wowan Show
17 Burnett Heads PBR Rodeo
23-24 Moura Coal & Country Festival & Rodeo
31 Theodore Rodeo
Capricorn Region
1 Rockhampton Races
9 Rockhampton Races
10 Mount Morgan Show
17 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
17 Yeppoon Races
17-18 Alton Downs Polocrosse Carnival
23 Rockhampton Races
23 Springsure Rodeo
24 Capella Rodeo
24 Dingo Cup Races
29 Rockhampton Races
30 Delrosa Rodeo – Alton Downs
31 Emerald Races
31 Yeppoon Rodeo

September Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
7 Bundaberg Races
21-22 Gin Gin Campdraft
Gladstone Region
6-8 Theodore Spindles & Spurs Campdraft
7 Thangool Cup Races
7-8 Leichhardt Branch ASHS Futurity/Challenges – Theodore
13-15 Theodore Spindles & Spurs Campdraft
14 Thangool Cup Races
14-15 Jambin Champagne Campdraft
21 Taroom Cup Races
21 Theodore Rodeo
27-28 Calliope Rodeo & Ute Muster
28 Taroom Cup Races
Capricorn Region
7 Comet Rodeo
7 Emerald Races
12 Rockhampton Races
14 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
14 Springsure Cup Races
19 Rockhampton Races
20-22 Comet Windmill Draft
21 Rockhampton Invitational PBR Rodeo
21 Springsure Cup Races
21-22 Bauhinia Campdraft
27 Rockhampton Races
28 CQ ASHS Branch Show- Mount Morgan

October Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
4-5 Calliope Rodeo & Ute Muster
5 Eidsvold Cup Races
12 Amber Ranch Rodeo – Bundaberg
12 Gayndah Races
Gladstone Region
5-6 Taroom Spring Draft
19 Thangool Races
19 Theodore Rodeo
26 Gladstone Races
Capricorn Region
3 Rockhampton Races
4 The Caves Rodeo
5 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
5-6 Dingo Bushman’s Challenge & Campdraft
10 Rockhampton Races
12 Emerald Races
19 Rockhampton Races
25 Rockhampton Races

November Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
5 Bundaberg Races
16 Mount Perry Cup Races
Gladstone Region
5 Gladstone Races
30 Thangool Races
Capricorn Region
2 Yeppoon Races
5 Rockhampton Races
8 Rockhampton Races
8-9 Great Western Hotel Finals Rodeo – Rockhampton
16 Emerald Races
19 Rockhampton Races
26 Rockhampton Races

December Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
7 Bundaberg Races
Gladstone Region
14 Gladstone Races
26 Calliope Cup Races
28 Taroom Races
Capricorn Region
7 Rockhampton Races
17 Rockhampton Races
28 Rockhampton Races
31 Emerald Races
31 Great Western Hotel PBR Rodeo – Rockhampton

Southern Great Barrier Reef NEWSLETTER

January Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
Gladstone Region
26 Calliope Rodeo
26 Thangool Races
Capricorn Region
10 Rockhampton Races
13 Springsure Campdraft
25 Rockhampton Races
31 Rockhampton Races

February Events

Bundaberg North Burnett Region
2 Bundaberg Races
Gladstone Region
9 Gladstone Races
23 Thangool Races
Capricorn Region
7 Rockhampton Races
14 Rockhampton Races
16 Emerald Races
28 Rockhampton Races
Event Date Event Name

March Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
16 Bundaberg Races
16-17 Mundubbera Golden Stirrup Campdraft
30 Monto Races
30-31 Eidsvold Golden Bell Campdraft
Gladstone Region
2 Gladstone Races
16 Jambin Rodeo
16-17 Taroom Golden Horseshoe Campdraft
22-24 Dawes Hall RCI Campdraft – Thangool
Capricorn Region
7 Rockhampton Races
9 Emerald Races
16 Rockhampton Races
21-24 Capella Campdraft
23 Springsure Races
28 Rockhampton Races
30 Emerald Races

April Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
6-7 Mundubbera Golden Stirrup Campdraft
13 Gayndah Show & Rodeo
19-21 Bundy Easter Roundup Country Music Festival
20 Camp Oven Comedy – Monogorilby
20 Mount Perry Show
27-28 Monto Show & Rodeo
Gladstone Region
6 Thangool Races
12-14 Boyne Valley Country Music Campout – Ubobo
20 Gladstone Races
Capricorn Region
12-13 Rockhampton Races
13 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
19 Destiny Downs Rodeo – via Emerald
19-21 Ridgelands Campdraft
20 Emerald Races
20 Central Highlands Sunflower Festival & Rodeo – Emerald
20 Marlborough Show
26 Rockhampton Races
27 The Caves Show
27 Yeppoon Cup Races

May Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
4 Bundaberg Races
5 Eidsvold Show
10-11 Bundaberg Agro-Trend Field Days & Rodeo
10-11 Mundubbera Show, Campdraft & Rodeo
18-19 Biggenden Show
18-19 Monto Polocrosse Carnival
21-26 Coad’s Country Muster – Bundaberg
25 Isis District Show – Childers
29-31 Bundaberg Show & Rodeo
Gladstone Region
6-7 Taroom Show
11 Baralaba Show & Campdraft
11 Miriam Vale Rodeo
13-14 Theodore Show
17-18 Callide Valley Show & Rodeo – Biloela
25 Thangool Races
25-26 Calliope Polocrosse Night Chukkas
Capricorn Region
2-5 Paradise Lagoons Campdraft – via Rockhampton
4 Rockhampton Races
4-6 Blackwater May Day Celebrations & Rodeo
5 Yamala Rodeo
6 Mount Morgan Rodeo
11 Rockhampton Races
11-12 Alton Downs Polocrosse Carnival
11-12 Duaringa Campdraft
12 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
13-19 Bouldy Bush Ballad Bash – Bouldercombe
18 Emerald Cup Races
18 Great Western Hotel PBR Rodeo – Rockhampton
18-19 Dingo Campdraft
19 Comet River Show
21 Rockhampton Races
24-25 Capella Show
28 Rockhampton Races
31-Jun 1 Springsure Show

June Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
1-2 Gayndah Silver Whip Campdraft
1-2 Gin Gin Show
8 Gayndah Cup Races
14-16 Monto Silver Buckle Campdraft & Challenge
15-16 St Lawrence/Nebo Polocrosse Carnival – Monto
Gladstone Region
1 Gladstone Races
22-23 Mount Larcom Show
Capricorn Region
1 Ridgelands Show
4-5 Emerald Show
7 Rockhampton Races
8 Bluff Cup Races
8-9 Emerald Polocrosse Carnival
8-9 Yeppoon Show
12-14 Rockhampton Show
15 Rockhampton Races
15 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
21 Rockhampton Races
21-22 APRA Junior National Finals Rodeo – Emerald
22 Emerald Ag Grow Rodeo
23 Rockhampton Races
29-30 Capella Polocrosse Carnival

July Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
20-21 Eidsvold Polocrosse QPA Women’s Comp
27 Bundaberg Cup Races
Gladstone Region
13-14 Taroom Polocrosse Carnival
20 Taroom Rodeo
20 Thangool Races
Capricorn Region
5-6 Rockhampton Cup Races
5-7 Springsure Pony Club Campdraft
13 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
12-14 Mostly Hills Campdraft – Springsure
14 Emerald Races
19-21 Callide Dawson ASHS Show/Challenges/Draft – Rolleston
23 Rockhampton Races
23 Yeppoon Races
27-28 Bauhinia QPA Polocrosse Junior & Intermediates
27-28 CQ ASHS Working Horse Challenge – Ridgelands

August Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
17 Biggenden Charity Rodeo
27-Sep 1 Coad’s Traditional Aussie Muster – Bundaberg
31 Bundaberg Races
Gladstone Region
7 Gladstone Show
10 Gladstone Cup Races
16-18 Moura Bronze Boots Campdraft
17 Wowan Show
17 Burnett Heads PBR Rodeo
23-24 Moura Coal & Country Festival & Rodeo
31 Theodore Rodeo
Capricorn Region
1 Rockhampton Races
9 Rockhampton Races
10 Mount Morgan Show
17 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
17 Yeppoon Races
17-18 Alton Downs Polocrosse Carnival
23 Rockhampton Races
23 Springsure Rodeo
24 Capella Rodeo
24 Dingo Cup Races
29 Rockhampton Races
30 Delrosa Rodeo – Alton Downs
31 Emerald Races
31 Yeppoon Rodeo

September Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
7 Bundaberg Races
21-22 Gin Gin Campdraft
Gladstone Region
6-8 Theodore Spindles & Spurs Campdraft
7 Thangool Cup Races
7-8 Leichhardt Branch ASHS Futurity/Challenges – Theodore
13-15 Theodore Spindles & Spurs Campdraft
14 Thangool Cup Races
14-15 Jambin Champagne Campdraft
21 Taroom Cup Races
21 Theodore Rodeo
27-28 Calliope Rodeo & Ute Muster
28 Taroom Cup Races
Capricorn Region
7 Comet Rodeo
7 Emerald Races
12 Rockhampton Races
14 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
14 Springsure Cup Races
19 Rockhampton Races
20-22 Comet Windmill Draft
21 Rockhampton Invitational PBR Rodeo
21 Springsure Cup Races
21-22 Bauhinia Campdraft
27 Rockhampton Races
28 CQ ASHS Branch Show- Mount Morgan

October Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
4-5 Calliope Rodeo & Ute Muster
5 Eidsvold Cup Races
12 Amber Ranch Rodeo – Bundaberg
12 Gayndah Races
Gladstone Region
5-6 Taroom Spring Draft
19 Thangool Races
19 Theodore Rodeo
26 Gladstone Races
Capricorn Region
3 Rockhampton Races
4 The Caves Rodeo
5 Great Western Hotel Rodeo – Rockhampton
5-6 Dingo Bushman’s Challenge & Campdraft
10 Rockhampton Races
12 Emerald Races
19 Rockhampton Races
25 Rockhampton Races

November Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
5 Bundaberg Races
16 Mount Perry Cup Races
Gladstone Region
5 Gladstone Races
30 Thangool Races
Capricorn Region
2 Yeppoon Races
5 Rockhampton Races
8 Rockhampton Races
8-9 Great Western Hotel Finals Rodeo – Rockhampton
16 Emerald Races
19 Rockhampton Races
26 Rockhampton Races

December Events

Event Date Event Name
Bundaberg North Burnett Region
7 Bundaberg Races
Gladstone Region
14 Gladstone Races
26 Calliope Cup Races
28 Taroom Races
Capricorn Region
7 Rockhampton Races
17 Rockhampton Races
28 Rockhampton Races
31 Emerald Races
31 Great Western Hotel PBR Rodeo – Rockhampton

Southern Great Barrier Reef NEWSLETTER

Southern Great Barrier Reef

Just 4 hours drive from brisbane and stretching from Bundaberg through to Gladstone, Rockhampton and right up the Capricorn Coast, the Southern Great Barrier Reef is the official start of one of the world’s great wonders. Boasting colourful coral cays, authentic seaside towns, island jewels and country hospitality the Southern Great Barrier Reef provides a pristine and picture perfect gateway, with an abundance of events and festivals throughout the year.

The Bundaberg North Burnett Region is the launch pad to the Southern Great Barrier Reef. Mon Repos Beach is home to the largest loggerhead turtle rookery in the South Pacific, where between November and March visitors can get up close and personal with these ancient mariners of the sea.